לייעוץ וקביעת תורים: 050-7874218

שאלות ותשובות

  • כל השאלות והתשובות

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

במרבית המקרים אורתופד ילדים מטפל עד סוף גילה צמיחה. בנות מסיימות את צמיחתן שנתיים לאחר מחזור ראשון, ובנים מסיימים בממוצע בגיל 17. לכן הטיפול אצל אורתופד ילדים עד גיל 14-15 בממוצע אצל בנות ו-17 אצל בנים.

באולטרסאונד נמדדת התפתחות המחבט (אצטבולום) בזווית, מדידה שהיא חלק מהערכת התוצאות של הבדיקה. הפתרון: טיפול בחגורות לפי מידת החומרה של הפיגור. יש מצבים של פיגור בהתפתחות המחבט, שהם קלים, פיזיולוגיים, שבהם לא מתחילים טיפול אלא מחכים “לבשלות” וחוזרים על האולטרסאונד.

דיספלזיה היא מצב של פיגור בהתפתחות המחבט (אצטבולום) שהוא החלק האגני של מפרק הירך (ראה תשובות 1 ו-2) בתחילה רוב החלקי המחבט סחוסיים, ובהתפתחות תקינה הם הופכים לעצם. דיספלזיה הוא פיגור בתהליך זה הדורש טפול. המושג DDH מקביל והפירוש Development Displacement of hip  כאשר שם זה מתייחס לכל המצבים במפרק הירך של התינוק, ודיספלזיה הוא חלק מזה.

קליק הוא תופעה של תנועת גיד מעל בליטת עצם, באזור המפרקים. רב הקליקים אין להם משמעות קלינית.

בתינוקות כאשר נבדקים בחדר לידה ונמוש קליק בבדיקת הפישוק, יש חשד לבעיה במפרק הירך וחייבים לבצע אולטרסאונד.

בד”כ טעות לתת מדרסים לילדים. לכל הילדים עד גיל 5-6 רגל שטוחה גמישה שלא דורשת מדרס או נעל מיוחדת. מדרסים נותנים רק במקרים שיש עיוות מוגדר וברור בכף הרגל. (מצורף בטקסט טיפים להורים המופיע באתר הדסה) .

רגל שטוחה בילדים הוא מצב רגיל פיזיולוגי עקב רכות הרקמות. כלומר, רצועות גמישות, שלא הגיעו למתח הנדרש. הארכיטקטורה של הקשת טרם התפתחה והרגל מקבלת צורה שטוחה, תחת משקל הגוף, כאשר מסתכלים על כף הרגל בישיבה, והרגל באוויר רואים קשת. בילדים עם גמישות יתר ההשטחה יותר בולטת. אין צורך במדרסים למצב זה.

טורטיקוליס – הוא הטיה של הראש עם סיבוב והטיה, לצד ימין או שמאל, הנובע בד”כ מתנוחת העובר ברחם. הטיפול הוא התחלה מוקדמת בפיזיותרפיה. בד”כ 90% מסתדרים עד סוף השנה הראשונה, הילדים עם טורטיקוליס חייבים לעבור בדיקת עיניים (שדות ראיה) מתי שהבדיקה מתאפשרת. כמו כן עליהם לעבור בדיקה על קולית של פרקי הירכיים.

שבר ירוק (שבר ענף ירוק) הוא שבר אופייני לילדים שעצמותיהם מתאפיינות באלסטיות בעצמות הארוכות.

כאשר מנסים לשבור ענף אקליפטוס נשברת רק קליפה אחת ולא כל הענף, מצב זה דומה לשבר ענף ירוק, והוא שבר יציב הדורש קיבוע רק להקלת הכאב.

המלצות להורים צעירים:

  • האם יש עיוות בכף הרגל (כף הרגל הפונה פנימה או עיוות אחר) .
  • האם יש נטייה של הראש עקב קיצור שרירי הצוואר (טורטיקוליס) .

          אלה שני המצבים העיקריים ביילוד שצריך לשים לב.

  בהמשך נבדקים התינוקות לגבי הטונוס (חוזק שרירים) גמישות וכד’.

הבעיה העיקרית שיכולה להתגלות היא פיגור בהתפתחות החלק הגרמי של המחבט, מצב שלא מתגלה בבדיקה ידנית. הפתרון הוא טיפול בחגורת פוליק, לפי הממצאים.

מטרת הבדיקה לגלות פיגור בהתפתחות המחברת (אצטבולום) , כדי להתחיל טיפול מוקדם (לפי תוצאות הבדיקה), כאשר בבדיקה ידנית הקלינית תקינה והאולטרסאונד מגלה שישנה בעיה.

זכויות יוצרים 2019 – 2020 © נבנה על ידי אלדד