לייעוץ וקביעת תורים: 050-7874218

שאלות ותשובות

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

שם:
דוא"ל:
טלפון:


מה טווח הגילאים בהם מטפל אורטופד ילדים?

במרבית המקרים אורתופד ילדים מטפל עד סוף גילה צמיחה. בנות מסיימות את צמיחתן שנתיים לאחר מחזור ראשון, ובנים מסיימים בממוצע בגיל 17. לכן הטיפול אצל אורתופד ילדים עד גיל 14-15 בממוצע אצל בנות ו-17 אצל בנים.

מהו מבנה אצטבולרי לקוי ומהם הפתרונות לכך?

באולטרסאונד נמדדת התפתחות המחבט (אצטבולום) בזווית, מדידה שהיא חלק מהערכת התוצאות של הבדיקה. הפתרון: טיפול בחגורות לפי מידת החומרה של הפיגור. יש מצבים של פיגור בהתפתחות המחבט, שהם קלים, פיזיולוגיים, שבהם לא מתחילים טיפול אלא מחכים “לבשלות” וחוזרים על האולטרסאונד.

מהי דיספלזיה?

דיספלזיה היא מצב של פיגור בהתפתחות המחבט (אצטבולום) שהוא החלק האגני של מפרק הירך (ראה תשובות 1 ו-2) בתחילה רוב החלקי המחבט סחוסיים, ובהתפתחות תקינה הם הופכים לעצם. דיספלזיה הוא פיגור בתהליך זה הדורש טפול. המושג DDH מקביל והפירוש Development Displacement of hip  כאשר שם זה מתייחס לכל המצבים במפרק הירך של התינוק, ודיספלזיה הוא חלק מזה.

מה המשמעות של “קליק” באגן במעבר מישיבה לעמידה בילדים?

קליק הוא תופעה של תנועת גיד מעל בליטת עצם, באזור המפרקים. רב הקליקים אין להם משמעות קלינית.

בתינוקות כאשר נבדקים בחדר לידה ונמוש קליק בבדיקת הפישוק, יש חשד לבעיה במפרק הירך וחייבים לבצע אולטרסאונד.

מאיזה גיל ניתן לשים מדרסים על מנת לתקן פגמים ביציבה?

בד”כ טעות לתת מדרסים לילדים. לכל הילדים עד גיל 5-6 רגל שטוחה גמישה שלא דורשת מדרס או נעל מיוחדת. מדרסים נותנים רק במקרים שיש עיוות מוגדר וברור בכף הרגל. (מצורף בטקסט טיפים להורים המופיע באתר הדסה) .

רגל שטוחה בילדים הוא מצב רגיל פיזיולוגי עקב רכות הרקמות. כלומר, רצועות גמישות, שלא הגיעו למתח הנדרש. הארכיטקטורה של הקשת טרם התפתחה והרגל מקבלת צורה שטוחה, תחת משקל הגוף, כאשר מסתכלים על כף הרגל בישיבה, והרגל באוויר רואים קשת. בילדים עם גמישות יתר ההשטחה יותר בולטת. אין צורך במדרסים למצב זה.

מה זה טורטיקוליס?

טורטיקוליס – הוא הטיה של הראש עם סיבוב והטיה, לצד ימין או שמאל, הנובע בד”כ מתנוחת העובר ברחם. הטיפול הוא התחלה מוקדמת בפיזיותרפיה. בד”כ 90% מסתדרים עד סוף השנה הראשונה, הילדים עם טורטיקוליס חייבים לעבור בדיקת עיניים (שדות ראיה) מתי שהבדיקה מתאפשרת. כמו כן עליהם לעבור בדיקה על קולית של פרקי הירכיים.

מהו שבר ירוק?

שבר ירוק (שבר ענף ירוק) הוא שבר אופייני לילדים שעצמותיהם מתאפיינות באלסטיות בעצמות הארוכות.

כאשר מנסים לשבור ענף אקליפטוס נשברת רק קליפה אחת ולא כל הענף, מצב זה דומה לשבר ענף ירוק, והוא שבר יציב הדורש קיבוע רק להקלת הכאב.

מה היית ממליץ מניסיונך להורים טריים בנוגע לבריאות האורטופדית של תינוקם החדש?

המלצות להורים צעירים:

  • האם יש עיוות בכף הרגל (כף הרגל הפונה פנימה או עיוות אחר) .
  • האם יש נטייה של הראש עקב קיצור שרירי הצוואר (טורטיקוליס) .

          אלה שני המצבים העיקריים ביילוד שצריך לשים לב.

  בהמשך נבדקים התינוקות לגבי הטונוס (חוזק שרירים) גמישות וכד’.

אלו בעיות עלולות להתגלות בבדיקה זו ומהן הפתרונות העיקריים לבעיות הנפוצות בגיל זה?

הבעיה העיקרית שיכולה להתגלות היא פיגור בהתפתחות החלק הגרמי של המחבט, מצב שלא מתגלה בבדיקה ידנית. הפתרון הוא טיפול בחגורת פוליק, לפי הממצאים.

מה מטרת בדיקת האולטרסאונד ירכיים שבשגרה בגיל 6 שבועות?

מטרת הבדיקה לגלות פיגור בהתפתחות המחברת (אצטבולום) , כדי להתחיל טיפול מוקדם (לפי תוצאות הבדיקה), כאשר בבדיקה ידנית הקלינית תקינה והאולטרסאונד מגלה שישנה בעיה.