לייעוץ וקביעת תורים: 050-7874218

כאב ברכיים סיבות נפוצות

אם אתם נוהגים לצאת לריצה באופן תמידי קרוב לוודאי שבשלב כלשהו חשתם כאב ברכיים לאחר שסיימתם את המסלול שלכם. רוב האנשים שנוהגים לרוץ בתור פעילות גופנית מרגישים מתישהו כאב ברכיים ואומרים לעצמם שזה טבעי ואין מה לעשות בכדי למנוע זאת. ובכן, יש דרכים לנסות ולמנוע את הבעיה.

כאב ברכיים לרוב מתפתח אצל רצים כתוצאה משחיקה וממאמץ יתר, ולאו דווקא מחבלה ישירה. מכיוון שמפרק הברך הוא המפרק האמצעי שנמצא בין כף הרגל לבין הגב והאגן מושפע משניהם. ריצה, בשלב הנחיתה והדחיפה, היא פעולה קינמטית סגורה, כלומר כל הכוחות שמופעלים על כף הרגל מועברים אל הברך, הגב והירך. למעשה, העומסים המופעלים על הפרקים ברגל בזמן הנחיתה עשויים להגיע לעד פי 4 ממשקל הגוף, ובריצות מהירות מאד לפעמים לגדלים של פי 8!

גם איבזור אורטופדי לא טוב כמו למשל נעליים לא מותאמות טוב לכף הרגל או מדרסים לא טובים יכולים לגרום לכאבי ברכיים. וכמובן שגם מסלול ריצה לא תקין יכול לגרום לבעיה.

הברך היא המפרק הגדול ביותר בגופנו, והיא מחברת את עצם השוק והירך. מכיוון שהברך בנויה לעבוד אך ורק במישור צירי אחד (כפיפה) היא אינה מסוגלת לעמוד בתנועה סיבובית רבה. עומסים במישור הסיבובי גורמים פעמים רבות לבעיות וגם כאב ברכיים.

ניסויים מעבדתיים שנערכו בעבר הראו כי עד 85% מפציעות הברך מקורן בליקויים בכף הרגל. כף הרגל בנויה למעשה לספוג ולהתגמש כתוצאה מריבוי המפרקים המעניק לה חופש תנועתי. אך הברך, שהיא מפרק המוגבל לתנועה במישור אחד בלבד, מתקשה להתמודד עם עומסים שאינם במישור הכפיפה בלבד.

כאשר אתם חשים כאב ברכיים כתוצאה מריצה רצוי שתזכרו כי כאבים הם הסימפטום ולא הבעיה בהכרח. אולי כדאי שתבדקו אם מקור הבעיה הוא לא בכף הרגל.

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

זכויות יוצרים 2019 – 2020 ©