רפואה אורטופדית בילדים

מהו בעצם ההבדל העיקרי בין רפואה אורטופדית בילדים לבין רפואה אורטופדית באדם בוגר? למעשה, העובדה שעד גיל 18 גוף האדם לא מסיים לגדול ולהתפתח הוא ההבדל המרכזי. עובדה זו דורשת התייחסות מיוחדת של רופא אורטופד לכל בעיה שצצה אצל מי שעוד לא מלאו לו 18 שנים ועוד לא סיים את התפתחותו.
אז מהן הבעיות הנפוצות ביותר אצל ילדים שבהן מתעסקת רפואה אורטופדית בילדים?
פלטפוס, בעיות במפרק הירך, צליעה ומחלת פרת’ס הן רק חלק קטן משלל הבעיות האורטופדיות שילד עשוי לסבול מהן. חלק מהעיסוק של אורטופד ילדים הוא טיפול בתוצאות חבלה של שברים, שזהו חלק המוכר לציבור אך אינו החלק העיקרי בעיסוקו של רופא אורטופד מומחה לילדים.
למעשה התחום העיקרי בעיסוקו של אורטופד הילדים מגיע מפירוש המילה אורטופדיה. מקור המונח אורטופדיה הוא ביוונית ומשמעו “ילד ישר”. למעשה מטרת אורטופד הילדים היא יישור הגוף וסידור העיוותים אצל הילד בכדי שבעתיד לא ייתקל בבעיות.
תינוקות וילדים רבים סובלים מבעיות במפרק הירך. בקרב 6% מהילודים מתגלים נקעים מולדים במפרק הירך, ובעיה זו באה לידי ביטוי בחוסר יציבות של המפרק הכה חשוב.
האיבחון הראשוני לבעיה נעשה ע”י בדיקה ידנית של אורטופד ילדים, אך האישור הסופי ניתן כאשר מבצעים בדיקת אולטרא-סאונד. אצל ילדים מתחת לגיל שישה חודשים מטפלים בבעיה בעזרת רצועות המחזיקות את מפרקי הירכיים והברכיים בעת כיפוף. ככל שמאבחנים את הבעיה הזו מאוחר יותר הטיפול בה בעייתי יותר ועלול לדרוש ניתוחים לא רצויים.
רפואה אורטופדית בילדים היא תחום חשוב ומוערך בימים אלו.