רפואה אורטופדית

תחום הרפואה הוא תחום נרחב ועצום. אין סוף לידע שהוא כולל בתוכו. בתוך התחום הנרחב הזה ישנם תתי תחומים שגם הם גדולים ונכבדים בפני עצמם. אחד התחומים היותר ידועים ומוכרים הוא רפואה אורטופדית. מכיוון שבעיות אורטופדיות הן כה נפוצות באוכלוסיית העולם כמעט כולם יודעים פיסות מידע על אורטופדיה. אז הגיע הזמן לחבר את כל פיסות הפאזל ולהבין מהי רפואה אורטופדית.
את המונח אורטופדיה המציא הרופא הצרפתי ניקולא אנדרי בשנת 1741 כאשר פירסם מאמר שעיקרו מניעה וטיפול בבעיות יציבה בילדים. מקור המונח הוא ביוונית: “אורטו” זה ישר ואילו “פדיוס” זה ילד. האורטופדיה עוסקת בליקויים, פגיעות טראומה ומחלות של מערכת השרירים ושל מערכת העצמות בגוף האדם. אך אין האורטופדיה עוסקת במחלות של מח העצם (כמו למשל לוקימיה), או במחלות נוירולוגיות שגורמות לפגיעה במערכת השרירים (כמו למשל ניוון שרירים).
רפואה אורטופדית כוללת בתוכה טיפול בחלקים שונים ומגוונים של גוף האדם, בינהם הברכיים, הכתפיים, הגב, כפות הרגליים ועוד. למעשה אין איבר בגוף שהאורטופדיה לא נוגעת בו בשלב זה או אחר מכיוון שבכל מקום בגוף יש לנו שרירים ועצמות וזהו עיסוקה של האורטופדיה.
מחקרים מראים כי 80% מהאוכלוסיה סובלת מכאבי גב ואילו 15.7% מכאבי ברכיים כרוניים. ממצאים אלו מוכיחים מעל כל צל של ספק כי הרפואה האורטופדית היא הכרחית בכל מקום בעולם ובכל זמן שהוא. אנשים רבים סובלים מבעיות אורטופדיות ואם הרפואה האורטופדית תמשיך להתקדם ולהתפתח איכות החיים של כולנו תשתפר פלאים.